Bluestracje powstały bez większych przygotowań, niemal spontanicznie. W Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie spotkała się grupa przyjaciół, muzyków amatorów, których łączyła sympatia do bluesa.

 

20 lutego 1998 roku na deskach Miejskiego Domu Kultury Batory wystąpiło pięć zespołów. Była  Afera z Katowic, Plaster z Kępna, Be Good z Chorzowa, rybnicki kwartet Old Grandfathers oraz Dzika Sherry ze Szczecina.

 

Od tego momentu, wiosną każdego roku, miłośnicy bluesa spotykają się, by posłuchać muzyki w najlepszym wydaniu.

 

Festiwal obfitował w mnóstwo świetnych koncertów, niecodziennych spotkań i muzycznych niespodzianek.

 

Do historii przeszły znakomite koncerty Irka Dudka, Sławka Wierzcholskiego oraz Leszka Cichońskiego z Wojciechem Karolakiem, występy Easy Rider, Cree i Jorgosa Skoliasa z Grzegorzem Kapołką, bluesowy recital Ewy Urygi i niepowtarzalne spotkanie śp. Jana Kyksa Skrzeka, Andrzeja Urnego, Jerzego Kawalca i Arka Skolika.

 

Chorzowskie święto bluesa z kameralnej imprezy przerodziło się niepostrzeżenie w duże przedsięwzięcie organizowane przez koalicję instytucji kultury, klubów muzycznych i stowarzyszeń Górnego Śląska.

 

Kolejne lata przyniosły nam nowe pomysły, nowe wspaniałe koncerty i nowe miejsca, bez których dziś nie wyobrażalibyśmy sobie festiwalu.

 

Dziś to między innymi Ośrodek Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich, Klub Szuflada 15 w Chorzowie czy Sztygarka.

 

W 2005 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy konkurs dla nowych bluesowych wykonawców Young Blood oraz koncert składający się z artystów, którzy zwyciężyli w ankiecie zorganizowanej przez kwartalnik „Twój Blues” na gali „Blues Top”. Koncert w takiej formule do dziś organizowany jest jako finał festiwalu.

 

 

Festiwal to wspaniali goście zza granicy. W 2003 i 2010 roku nasz festiwal odwiedziła najlepsza wokalistka na świecie według fundacji W.C. Handy’ego, Shemekia Copeland. Koncerty amerykańskiej wokalistki Candy Kane, młodego gitarzysty Steve’a Fistera oraz legendy gitary Waltera Trouta z grupą The Radicals zgromadziły na koncertach komplety widowni.

 

Gwiazdą Bluestracji 2008 była amerykańska wokalistka Sharrie Williams z zespołem, a koncerty festiwalowe odbyły się również w Zakopanem. W kolejnym roku wystąpili m.in. ikona chicagowskiego bluesa Magic Slim oraz Todd Wolfe, znany m.in. ze współpracy z Sheryl Crow oraz artyści kultowej wytwórni RUF Erji Lyytinen, Oli Brown i Joanne Shaw Taylor.

 

Kolejni bluesowi goście zawitali do nas w 2010 roku. Był Boo Boo Davis, The Brew, Shemekia Copeland oraz czołówka polskiego bluesa m.in. Krzak, Nocna Zmiana Bluesa, HooDoo Band, Magda Piskorczyk, J.J. Band i wielu wielu innych. Do miejsc festiwalowych dołączyły kluby Sztygarka, Tarnogórskie Centrum Kultury oraz Wydział Filolologiczny Uniwersytetu Śląskiego

 

Co roku zmienia się formuła festiwalu, ponieważ nie chcemy przywiązywać się do jubileuszy i schematów. Przybywa nam również miejsc i partnerów Bluestracji, najdłuższego festiwalu w Polsce.

© 2019 Bluestracje